Hasičská zbrojnice

Hasičská zbrojnice v Krásné Studánce je jedinou veřejnou budovou v městské čtvrti Liberec XXXI – Krásná Studánka. Slouží jako zázemí pro SDH Krásná Studánka, požární jednotce, mladým hasičům, k příležitostným společenským akcím a jako volební místnost.

V roce 2014 přišel velitel jednotky Josef Hazi s myšlenkou na přestavbu 70 let staré a nevyhovující hasičské zbrojnice. Novostavbu, která by nahradila původní zbrojnici, navrhl architekt Vojtěch Šrut, který je také členem jednotky. Hasičskou zbrojnici se podařilo slavnostně otevřít 29.9. 2018. Projekt byl financován největší měrou z fondů Evropské unie, dále Ministerstvem pro místní rozvoj a Statutárním městem Liberec. Projekt, díky kterému se pořídil i dopravní a velitelský automobil, se příznačně jmenuje 4 města zachraňují přes hranice a kromě Liberce do něho byla zapojena města Hrádek n/N, Žitava (Německo) a Herrnhut (Německo).

Zbrojnice je dřevěná hala pokrytá titanzinkovým plechem. Podélné stěny jsou plné, štíty maximálně prosklené. Uvnitř je budova rozdělena na garáž a částečně dvojpodlažní část se společenskou místností, šatnou, hygienickým zázemím, klubovnou mládeže a „kanceláří velitele“. Garáž je otevřena do ulice, společenská část do zahrady. Obě části budovy lze propojit a pro neformální akce garáž využít jako společenský sál.